ROK DLA NIEPODLEGŁEJ Szkoła Podstawowa nr1 w Kętrzynie


Majowy weekend upłynął pod znakiem biało – czerwonej...

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało – czerwone serce.
Nasza szkoła bez wątpienia kultywowała to święto. Cała społeczność szkolna wywiesiła w oknach symbol narodowy.
Rok 2018 to rok nadzwyczajny, 100-lecie niepodległości bez wątpienia zobowiązuje.
Beata Borowska
 

        

KONKURS

„100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”

 

UROCZYSTOŚCI 3 MAJA

W uroczystych obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Siódmoklasiści pod opieką p. Anny Zygowskiej oraz uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką p. Elżbiety Jadczak wystawili poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego.                                                                                                                 Naszym pocztom podczas uroczystego nabożeństwa i złożeniu kwiatów na Placu AK towarzyszyły klasy piąte z wychowawczyniami.

http://www.nmketrzyn.pl/2018/05/227-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja-uroczystosci-w-ketrzynie/

Elżbieta Jadczak
 

 

KATYŃ 1940. PAMIĘTAMY!

13 kwietnia- polskie święto, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

Osiem lat temu -14 IV - przed naszą szkoły zasadzono Dęby Pamięci. Dęby – symbole zostały posadzone ku czci:
Majora Stefana Wierzyńskiego
Porucznika Wiktora Bronakowskiego
Porucznika Łukasza Pruszyńskiego
Czwarty Dąb Pamięci - ku czci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar katastrofy polskiego samolotu, które zginęły w Smoleńsku w drodze na uroczystości obchodów 70-lecia Zbrodni Katyńskiej

Jako społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, a dzisiaj Szkoła Podstaw owa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego zobowiązaliśmy się do opieki nad Dębami Pamięci i zachowania pamięci zarówno o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, jak i o ofiarach katastrofy lotniczej z dn.10 kwietnia. Co roku -13 kwietnia- uczniowie klas SG zapalają znicze pod naszymi Dębami Pamięci.
Ta skromna uroczystość na stałe wpisała się do kalendarza rocznic historycznych obchodzonych w naszej szkole. W ten sposób ocalamy Katyń od zapomnienia.


Elżbieta Jadczak

 

UROCZYSTOŚCI 10 KWIETNIA

Nasza szkoła, reprezentowana przez poczet sztandarowy wystawiony przez uczniów klas III gimnazjum, klasy 2a i 2b o profilu SG oraz kilku nauczycieli, wzięła udział w obchodach 78 rocznicy zbrodni katyńskiej i 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 

Uczestniczyliśmy w rocznicowym nabożeństwie w kościele św. Katarzyny oraz w hołdzie poległym na Pl. Marsz. J. Piłsudskiego. Po modlitwie ekumenicznej i zapaleniu 96 zniczy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy złożono wiązanki kwiatów. Ważne, że w upamiętnieniu tak istotnych wydarzeń bierze udział kętrzyńska młodzież.


Elżbieta Jadczak

 

 

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

 

14 marca uczniowie klas IV – VII oraz II- III gimnazjum uczestniczyli w wyjątkowych lekcjach historii. Bractwo rycerskie z Gniewu z kasztelanem, nauczycielem historii, panem Jackiem Ordowskim jest znane uczniom i nauczycielom Dwójki od 15 lat. Dzisiaj po raz pierwszy historię przez zabawę poznawali uczniowie Jedynki...

Temat dzisiejszego spotkania związany był ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Członkowie bractwa rycerskiego przekazali uczniom najważniejsze informacje dotyczące polskich dróg do niepodległości. Pan Jacek rozpoczął spotkanie od słów wiersza naszego patrona miasta „Wiarę, mowę ukraść mi mogliście, ale serca z piersi nie wyrwiecie, serce me zostanie zawsze polskie”. Nawiązał do 123 lat zaborów, kiedy udowadnialiśmy, że Ojczyzna i honor są dla Polaków najważniejsze. Ciekawie opowiadał o powstaniu kościuszkowskim, Legionach Polskich we Włoszech, powstaniu listopadowym, wybitnych Polakach Wielkiej Emigracji, Wiośnie Ludów, powstaniu styczniowym, I wojnie światowej, zwycięskim powstaniu wielkopolskim i bitwie warszawskiej.
Kasztelan bractwa, przedstawiając najważniejsze fakty z naszej jakże trudnej i pięknej historii, jak zawsze angażował uczniów. Bartek z 7c stał się kościuszkowskim kosynierem, Dominik z 7a – Napoleonem, Piotr z 3 d gim- grenadierem z czasów Nocy Listopadowej, Amelka z 3b gim- walczyła w powstaniu styczniowym , a Jakub z 3a gim był powstańcem wielkopolskim. Nie zabrakło dodatkowych pytań pana Jacka, z którymi świetnie poradzili sobie uczniowie. Wiedzieli, czym była branka, dlaczego doszło do rabacji, czym walczyli kosynierzy i drągalierzy, do czego służą onuce. Uczniowie na pewno zapamiętają zasługi Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego, Piotra Wysockiego, Romualda Traugutta i marszałka Józefa Piłsudskiego dla odzyskania polskiej niepodległości.
To ważne, że szczególnie w Roku dla Niepodległej można poznawać historię inaczej. Podręczniki i wykłady nauczycieli są ważne, ale możliwość nałożenia munduru, wzięcia do ręki bagnetu, karabinu, wcielenia się chociaż na chwilę w bohatera historii zostaje w pamięci na długo.

 

Elżbieta Jadczak

 

 

O DOBRĄ PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca, dzieci ze świetlicy również obchodziły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego. Przy okazji takich właśnie świąt przybliżamy dziecio m słowa: patriotyzm lub służba Ojczyźnie, przywiązanie do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej. Pokazujemy dzieciom troskę o dobro kraju, pokazujemy to, co osiągnęły poprzednie pokolenia.Dzieci ze świetlicy, poprzez wykonanie przepięknych prac plastycznych oddały hołd żołnierzom podziemia, którzy walczyli w obronie Polski.

 

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

Bóg, Honor ,Ojczyzna - te słowa święte, sprawę świętą
W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą.
Tej świętości w kolebce uczyli ich ojcowie,
Z matki mlekiem wyssali pacierz w polskiej mowie.

 

Po raz ósmy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W całym kraju odbędą się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, przemarsze oraz spotkania historyczno-patriotyczne. Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę 1 marca 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość".
Z tej okazji, nasze zuchy już po raz drugi udały się pod „Pomnik w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939–1956”. Tam złożyły kwiaty i zapaliły znicze, oddając hołd walczącym bohaterom.

Justyna Krajewska

 

Z FLAGĄ NARODOWĄ PRZEZ NAJNOWSZĄ HISTORIĘ POLSKI

 

Dnia 8 stycznia 2018r. Szkołę Podstawową nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie odwiedził pracownik wydziału ds. edukacji narodowej Delegatury IPN w Olsztynie. Pan Dawid Zagził przeprowadził prelekcję pt. „Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski" skierowaną do uczniów klas czwartych naszej szkoły...

W trakcie wykładu wzbogaconego o prezentację multimedialną, Pan Zagził opowiedział uczniom o historii polskiej flagi, symbolice barw oraz znaczeniu, jaki miała ona dla Polaków na przestrzeni wieków. Podkreślił rolę flagi jako symbolu dumy narodowej dla odradzającego się państwa polskiego, a także przybliżył postacie Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego – twórców Niepodległej Polski.
Ta nietypowa i ciekawa lekcja historii niewątpliwie wzbogaciła wiedzę uczniów na temat symboli narodowych oraz szacunku, jaki należy im okazywać, nie tylko z okazji świąt narodowych.

 

E.Drabarz

 

 

OTRZYMANIE CERTYFIKATU „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”

 

W dn. 10.11.2017 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie szkołom Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Marka Nowackiego.

Jesteśmy dumni, że nasza szkoła znalazła się w gronie wyróżnionych placówek. Na 250 wniosków Kapituła Konkursu wybrała 86 szkół.
Kurator Oświaty podziękował wszystkim wyróżnionym szkołom ogromnego zaangażowania w prace nad projektem, stwierdzając, że wszystkie działania służyły kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat historii polskiej, jak też uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych na tle lokalnym i państwowym.
Na koniec dodał, że nie ma szkół przegranych, gdyż wszystkie włożyły mnóstwo pracy w realizację projektu i wszystkim placówkom należą się gratulacje.
W imieniu koordynatora projektu p. dyrektor Eli Wąsik i swoim, dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom za zaangażowanie.

 

Małgorzata Jalowska
 

O HISTORII MIASTA - PRELEKCJE TADEUSZA KOROWAJA

 

W związku z przypadającym 11 listopada 660-leciem nadania praw miejskich miastu Kętrzyn, w dn. 8. 11. 17r. na zaproszenie p. Doroty Sterniak odwiedził naszą szkołę znany kętrzyński historyk i znawca miasta pan Tadeusz Korowaj.

Klasy gimnazjalne 2c i 2d miały okazję uczestniczyć w przeprowadzonej przez pana Korowaja lekcjina temat „Historia Rastenburga- Kętrzyna”. Wykład obfitował w fakty i ciekawostki z dziejów miasta, i połączony był z pokazem unikalnych ilustracji i zdjęć Rastenburga.
Uczniowie zobaczyli panoramę i plan miasta w średniowieczu, wybitne postacie związane z Rastenburgiem oraz zdjęcia budynków, po których obecnie nie ma nawet śladu.
Prelekcja uświadomiła wielu uczniom jak bardzo na przestrzeni lat i wieków zmieniała się powierzchnia, architektura i zabudowa miasta.
Dziękujemy Panu Tadeuszowi i Powiatowemu Domu Kultury za możliwość uczestniczenia w takich lekcjach.


Dorota Sterniak

 

APEL POŚWIĘCONY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10.11 w budynku Gimnazjum na 3 i 4 lekcji klasy gimnazjalne oraz 5, 6 i 7 SP 1 obejrzały apel poświęcony 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W apelu wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych – 2c i 3d, którzy do udziału przygotowywali się pod kierunkiem polonistki p. M. Mickiewicz i historyczki p. D. Sterniak. Podczas montażu słowno-muzycznego uczestnicy przedstawili najważniejsze informacje dotyczące okoliczności utraty wolności i upadku Rzeczpospolitej oraz drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fakty historyczne przeplatały się z wierszami, wizualizacjami i pieśniami historycznymi wykonanymi w większości przez zespół wokalny, przygotowany do występu przez nauczyciela muzyki p. S. Biegańskiego. W skład zespołu wchodzą uczennice z Gimnazjum i SP1.Nie sposób nie wspomnieć tu o gościnnym występie Heleny Jankowskiej, która grając na skrzypcach towarzyszyła swej siostrze Emilii w wykonaniu pieśni „Kwiaty polskie”. Pieśń w przepięknym wykonaniu sióstr rozpoczęła tę patriotyczną uroczystość.
Atmosfera apelu była uroczysta i podniosła, a cisza na sali dowiodła, że występ gimnazjalistów podobał się i zainteresował wszystkich zgromadzonych.

 

Dorota Sterniak

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ŁĄCZY POKOLENIA

 

W dniu 11 listopada 2017 uczniowie Jedynki i Dwójki wzięli udział w uroczystościach organizowanych w Kętrzynie z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości oraz 660-lecia nadania praw miejskich.

Zaczęliśmy o godz. 10.00 od nabożeństwa w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Jerzego oraz złożeniu kwiatów pod pomnikiem na Pl. AK. Było nas bardzo dużo: dyrekcja, nauczyciele, gromada zuchowa z p. Justyną Krajewską, szóstoklasiści pod opieką wychowawczyń, zaprzyjaźnieni z nami harcerze ze Szczepu Harcerskiego „Watra” z dh. Dariuszem Nawrockim. Jak zawsze wystawiliśmy poczty sztandarowe Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 2.Wieczorem po mszy św. w intencji przyjęcia św. Marcina z Tours za patrona miasta współtworzyliśmy z mieszkańcami Kętrzyna Orszak Św. Marcina. W przemarszu ulicami miasta uczestniczyli uczniowie klas III pod opieka p. A. Rackiej, p. B. Borowskiej i rodziców oraz 30 gimnazjalistów z klas SG pod opieką p. E. Jadczak. W amfiteatrze pysznymi rogalami częstowały nas gimnazjalistki z 2b, 3a i 3b ubrane w stroje ludowe.Cieszymy się, że mimo zimnego wieczoru wielu uczniów, nauczycieli i rodziców świętowało radośnie i bezpiecznie odzyskanie niepodległości.

W szkołach również ucczono ten dzień uroczystymi apelami.

10. listopada aula Szkoły Podstawowej nr 1 przybrała barwy narodowe, by w ten sposób uczcić 99 rocznicę wyzwolenia Ojczyzny. Uczniowie od pierwszej klasy poznają losy państwa polskiego i każde święto uroczyście obchodzą. W tym roku szkolnym klasy 1-4 uczestniczyły w apelu przygotowanym przez uczniów klasy 3 d i 5a. Trzeciaki przygotowały wzruszającą taneczno-słowną opowieść o trudnych i losach naszego kraju. "Jedyneczki" ubarwiły program piosenkami ułańskimi, wojskowymi i patriotycznymi śpiewanymi wraz z przybyłymi na uroczystość.

Była to wielka powtórka z historii, którą wszyscy zdali celująco.
 

 

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dzisiaj wielka jest rocznica – Jedenasty listopada!

Tym, co padli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

I my zuchy o tym pamiętamy i dlatego dzisiaj razem tu się spotykamy.

 

W dniu 10.11.2017 r. wraz z zuchami obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Głównymi celami zajęć były kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
Z okazji tak ważnego święta dzieci wykonały kotyliony w barwach ojczystych, w których udały się pod pomnik „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956”, który znajduje się na placu Armii Krajowej w Kętrzynie.
Na miejscu dzieci złożyły wieniec i minutą ciszy oddały cześć i pamięć walczącym o niepodległość Polski.

Justyna Krajewska


 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +