ROWEROWY SZLAK HERBOWY

07.01.2017, 16:34, redakcja

Rowerowy Szlak Herbowy, zwany też Niebieskim Szlakiem, obejmuje dwudziestopięciokilometrową trasę przebiegającą następująco: Kętrzyn – Nowa Wieś Kętrzyńska – Windykajmy – Sławkowo – Zalesie Kętrzyńskie – Poganowo – Godzikowo – Nakomiady – Wajsznory – Kętrzyn.


 


Gdy nauczyciele dotarli do Zalesia Kętrzyńskiego, zatrzymali się przy wzgórzu herbowym, którego wysokość wynosi 150 m n.p.m. i jest gęsto porośnięte roślinnością. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na okoliczne pola i łąki.
Po zejściu na dół ruszyli wąwozem, którym kiedyś biegła linia kolejki wąskotorowej [to właśnie w ten sposób do 1945 r. mieszkańcy Rastenburga przybywali na herbowe wzgórze, by odpoczywać i bawić się przy ognisku]. Następnie leśną ścieżką dotarli do cmentarza rodu Redeckerów, założonego w 1809 r., na którym pochowano pierwszego właściciela folwarku w Godzikowie i pałacu w Nakomiadach – Hermana von Redeckera. Z cmentarza aleją dębową dotarli do Godzikowa, w którym po dworku Redeckerów pozostały jedynie fragmenty schodów. Teraz już asfaltową drogą doszli do Nakomiad, gdzie obecny właściciel pałacu oprowadził ich po swojej posiadłości oraz opowiedział, w jaki sposób działa tu manufaktura, w której wytwarza się repliki XVIII-wiecznych pieców kaflowych z dawnych Prus Wschodnich.
W Nakomiadach uczestnicy wyprawy obejrzeli kościół z XVI wieku i poznali jego historię. Następnie asfaltową drogą ruszyli w kierunku Kętrzyna. W oddali za polami zobaczyli górę zamkową – dawne pruskie grodzisko. U jego podnóża płynie rzeka Guber. Wzniesienie to w przeciwieństwie do wzgórza herbowego nie jest porośnięte krzewami i drzewami. Wkrótce dotarli do kętrzyńskich lasów, gdzie zatrzymali się na chwilę, by obejrzeć mały cmentarz ukryty w zaroślach. Za lasem minęli po prawej stronie rozległą zieloną łąkę, na której każdej wiosny można podziwiać dostojne żurawie i posłuchać ptasich treli. Za nią znajduje się małe sportowe lotnisko w Wilamowie będące własnością Aeroklubu Krainy Jezior. To tu właśnie każdego roku odbywają się pokazy lotnicze. Wreszcie dotarli do Wajsznor, gdzie od 1989 roku działa manufaktura ceramiki. Powstają tu ręcznie wykonywane wazony, garnki oraz lampy. Nieco dalej na wzniesieniu stoi odbudowany dwór [kiedyś był to XVIII-wieczny budynek]. Obok znajduje się stajnia, a w niej konie, na których jazdę w siodle ćwiczą miejscowe dzieci. Posiadłość otoczona jest rozległym parkiem. Wreszcie nauczyciele z powrotem znaleźli się w Kętrzynie. Rowerowy Szlak Herbowy został wytyczony.

W dniach 19-23 maja nauczyciele wyjechali do Swietłego, by tam razem z rosyjskimi nauczycielami wytyczyć trasę ekoturystyczną i zaprezentować urokliwe okolice partnerskiego miasta.

Następnie nauczyciele przygotowali wystawę fotograficzną, której uroczyste otwarcie nastąpiło w maju w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie.
Zaprezentowano na niej 100 zdjęć ukazujących piękno Ziemi Kętrzyńskiej oraz Swietłyj i jego okolic. Taki sam komplet zdjęć został przekazany stronie rosyjskiej, przedstawiono je na wystawie w Miejskim Domu Kultury w Swietłyj.


W czerwcu został wydany przewodnik, który ułatwi miłośnikom pieszych i rowerowych wędrówek odkrywanie i podziwianie przyrodniczych walorów Ziemi Kętrzyńskiej tak silnie zrośniętych z jej bogatą historią. Druga część przewodnika zachęca także do skorzystania z dwóch szlaków turystycznych wytyczonych w Rosji: „Wzmorie – Lublino” i „Osiedle Konsomolskie – Zatoka Prymorska”.

 
« Wstecz

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +