KOLEJNA PRZYGODA Z TEATREM

18.12.2016, 12:53, redakcja

14 grudnia 2016 r. uczniowie klas 3a i 3c wybrali się aż do Elbląga po to, by przeżyć niesamowitą przygodę z teatrem. Teatr Dramatyczny w Elblągu powstał 28 maja 1975 roku. 6 grudnia 2007 roku przyjął imię Aleksandra Sewruka (polskiego aktora, dyrektora między innymi Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie) i obecnie działa jako Teatr im. Aleksandra Sewruka.
Dzieci obejrzały spektakl Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami” w reżyserii Cezarego Żołyńskiego.

                               „Ta najpiękniejsza Baśń to jest życie samo w sobie”
                                                                                                                        H. Ch. Andersen
 


Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 r w Odense - drugim co do wielkości mieście Danii. Wychowywał się w ubogiej rodzinie. Matka pisarza była praczką, a ojciec czeladnikiem szewskim. Rodzice bardzo kochali swojego syna. Ojciec starał się przekazać chłopcu wiarę w siebie, wiarę w człowieka i jego możliwości intelektualne. Matka natomiast dbała o rozwój duchowy i wrażliwość syna.

Jako mały chłopiec uwielbiał bawić się własnoręcznie zrobionymi zabawkami. Z dzieciństwa Hans Christian najbardziej zapamiętał wycieczki z rodzicami do teatru. Głęboko przeżywał każdy obejrzany spektakl. Swoją pierwszą sztukę obejrzał w wieku 7 lat.

Główną rolę w jego życiu odgrywała babcia, ona była najbliższą mu osobą. Uwiecznił ją w wielu baśniach, między innymi w „Dziewczynce z zapałkami”, gdzie przedstawiona została jako osoba mądra i dobrotliwa.

W wieku czternastu lat postanowił wyjechać do Kopenhagi, aby zacząć realizować swoje dziecięce marzenia. Nie mając żadnej pomocy ze strony rodziny, zdołał uzyskać wykształcenie i wkrótce zaczął pisać. Największym marzeniem Andersena było napisanie dramatu na scenę Teatru Królewskiego. Niestety, nie zostało ono spełnione. Jakże teraz pisarz byłby szczęśliwy wiedząc, że jego utwory weszły do repertuarów teatrów na całym świecie i są znane przez wszystkie pokolenia jego czytelników.

Większość z nas zna baśń Hansa Christiana Andersena o historii małej dziewczynki, która w wigilię Nowego Roku próbowała sprzedać zapałki. Zmarznięta i zmęczona czekała, aż ktoś zwróci na nią uwagę, niestety, tak się nie stało. Zapaliła zapałkę i śniła o ciepłym domu. Gdy płomień zgasł, dziewczynka obudziła się. Zapalała kolejne zapałki, by choć przez chwilę się ogrzać i śnić. Gdy zapałek zabrakło, z zimna i głodu zmarła…
Cezary Żołyński - reżyser przedstawienia „Dziewczynka z zapałkami” z elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka widzi historię owej dziewczynki nieco inaczej. Dodając kilka wątków od siebie, stworzył ciekawą historię. Nowe wydarzenia, postacie oraz miejsca nadały całości nowego znaczenia.
Projektantem kostiumów oraz scenografii jest Iza Toroniewicz, która umiejętnie połączyła ciężki styl rekwizytów z delikatnymi kostiumami. Atmosfera spektaklu utrzymana jest w specyficznej estetyce, na którą składają się tajemnicze mechanizmy pełne zębatych kół, eleganckie kapelusze, gorsety oraz liczne elementy starego zegara. Stylizacja wkraczająca w estetykę steampunku (nurt stylistyczny w kulturze będący odmianą fantastyki naukowej) dotyczy też charakteryzacji aktorów, plastyki świata przedstawionego oraz muzyki. Na scenie pojawiają się postacie nieustraszonego podróżnika, bogatych mieszczan, szalonego naukowca oraz jego niesamowitych wynalazków.
Sporym zaskoczeniem jest zakończenie spektaklu. Pomimo że dziewczynka umiera, to pozostaje nadzieja, że ludzie mogą się zmieniać. Ten wątek daje nam wiarę, że świat może stać się lepszy.


Agnieszka Dziemiańczyk

(opracowanie na podstawie biuletynu Teatru im. A. Sewruka w Elblągu)

foto

 


http://www.teatr.elblag.pl/

http://www.teatr.elblag.pl/dziewczynka-z-zapalkami

http://www.teatr.elblag.pl/wirtualna-wycieczka
 

 
« Wstecz

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +