AVALON - MITYCZNA WYSPA MGIEŁ

10.02.2017, 11:09, redakcja

Kochani Uczniowie, proponuję Wam serię materiałów o ciekawych i zadziwiajacych miejscach w Wielkiej Brytanii. Dziś zabieram Was w podróż do mitycznej wyspy Avalon - miejsca, którym został pochowany król Artur i gdzie ukryto św. Graala.


Na pewno każdy z nas słyszał o walecznym królu Arturze, legendarnym władcy Brytów. Jego historia wiąże się z wyspą Avalon, gdzie król został pochowany lub, jak mówią niektórzy, nadal żyje. Legendarny Avalon był opisywany jako niewielka okrągła wyspa otoczona wodami jeziora, porośnięta dębami, wiązami oraz dzikimi jabłoniami. Na wyspie znajdowały się cztery wzgórza, największe z nich to Tor o wysokości 158 m.n.p.m., spod którego wypływały dwa źródła.

Następnie postawiono interesującą tezę, według której niewielkie miasteczko Glastonbury (z zachowanymi ruinami benedyktyńskimi z VIII w.) w hrabstwie Somerst, znajdujące się na południu Anglii, jest wyspą Avalon, nazywane często celtyckim rajem. Od najdawniejszych czasów jedno z pobliskich wzgórz ma opinię magicznego, a mieszkańcy nazywają je Tor. Ojcem tej teorii jest znany kronikarz, Godfryd z Monmouth, żyjący w XII w. Jego przypuszczenia potwierdzili mnisi z Glastonbury, którzy ogłosili, że znaleźli groby króla Artura oraz jego małżonki Ginewry. Postawiono w tym miejscu krzyż z ołowiu, w którym wyryto łacińską inskrypcję Hic iacet sepultus inclitus Rex Arturuis in insula Avalonia (tu spoczywa słynny król Artur na wyspie Avalon). Na miejsce przybyło wielu ówczesnych historyków i badaczy. Obecnie ta teoria nie znajduje potwierdzenia, gdyż domniemane szczątki zaginęły podczas okresu reformacji w Anglii. Mimo to nadal przybywają tutaj tysiące turystów pragnących zobaczyć ostatnie miejsce spoczynku legendarnego władcy oraz tych, którzy wierzą w możliwość odnalezienia Avalonu.
Drugim dowodem potwierdzającym pogląd dotyczący Avolon jest obecność w Glastonbury dwóch źródeł oddalonych od siebie o 50 metrów - White Spring i Blood Spring. Ich nazwy nawiązują do koloru wody: w pierwszym ma ona barwę mleczną, zaś w drugim rudawą.

Za trzeci dowód uznano jabłonie rosnące obok malowniczych cisów. Ich obecność została wytłumaczona faktem, że nazwa Avalon znacząca zapewne „sad jabłoniowy” pochodzi od walijskiego słowa aballon, czyli jabłoń.

 W miasteczku znajduje się także wzgórze Chalice Hill - miejsce związane z kielichem, do którego Józef z Arymatei zebrał krew ukrzyżowanego Chrystusa, zapewniającym swojemu strażnikowi wieczną młodość i bogactwo, czyli Świętym Graalem. Według legendy, Józef z Arymatei przybył do Glastonbury łodzią przez zalany powodzią Somerset Levels (płaski obszar pokryty mokradłami), aby ukryć kielich. Wysiadając z łodzi, uderzył laską w ziemię i w tym miejscu wyrósł głóg zwany Świętym Krzewem. Kwitnie on dwa razy w roku na Boże Narodzenie i Wielkanoc oraz należy do gatunku rosnącego w Ziemi Świętej. Za tą teorią przemawia podanie głoszące, że ostatni opat Glastonbury (żyjący w XVI w.) przed śmiercią powierzył swoim braciom drewniany puchar będący najcenniejszym skarbem opactwa, mieli go schować w bezpiecznym miejscu.
 W kwestii utożsamiania Glastonbury z Avalonem przeszkadza fakt, iż miasteczko nie znajduje się na wyspie. Naukowcy jednak nie potwierdzają, że było tak w przeszłości, ponieważ przez wieki ten obszar pozostawał jednym wielkim mokradłem. Dlatego też Glastonbury mogło być osnutą mgłą wyspą Avalon.

Źródło: http://krajoznawcy.umcs.lublin.pl/index.php/tales/public/avalon

  

 
« Wstecz

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +