BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Bezpieczeństwo w sieci” zorganizowanym przez Digital University i T-Mobile. Zajęcia poprowadził pan Michał Golba z firmy Roboteco.
Celem zajęć było poprzez zabawę, w przystępny i atrakcyjny sposób uświadomienie zagrożeń, korzystania z sieci. W szczególności:
- Uświadomienie uczniów o zagrożeniu przechwytywania danych z komputera;
- Uświadomienie o możliwości monitorowania naszych ruchów w sieci;
- Uświadomienie uczestników zajęć o zagrożeniach jakie niesie otwieranie podejrzanych plików;
- Pokazanie negatywnych skutków udostępniania w sieci zdjęć ośmieszających nas lub innych.
Uczniowie w grupach pracowali przy komputerach, podczas pracy prowadzący mógł przechwytywać kursor danego komputera. (zagrożenie monitorowania) Kolejnym zadaniem było zapisanie stworzonego obrazu i ukrycie go na komputerze np. w trudno dostępnym folderze. Następnie prowadzący objaśnił na swoim komputerze w jaki sposób możemy dostać się na dyski innych komputerów w sieci. Ogłosił też konkurs polegający na odnalezieniu wszystkich obrazków i skopiowaniu ich na swój komputer. (zagrożenie przechwytywania plików)
Kolejny konkurs to poszukiwanie pliku „zdjęcie” na komputerze prowadzącego. Plik „zdjęcie” to ośmieszające zdjęcie prowadzącego np. mężczyzna w damskim stroju. (skutki umieszczania zdjęć ośmieszających)
I ostatnie zadanie – odnalezienie na komputerze prowadzącego plików z atrakcyjnymi ikonami i napisami typu „wygrałeś”, „otwórz to”, „niespodzianka”. To aplikacje flashowe, po otwarciu których wyświetlał się czarny ekran z napisami „wirsu!!! Komputer został zablokowany” (zagrożenie podejrzanych plików)
Zajęcia bardzo podobały się uczniom.
CYFROWA SZKOŁA to rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Program opiera się na założeniu, że jednym z podstawowych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym, oraz że rozwój kompetencji uczniów powinien dokonywać się w szkole poprzez działania kompetentnych nauczycieli, świadomych korzyści edukacyjnych z wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zastosowanie TIK w edukacji przyczyni się także do rozwoju nieformalnych form kształcenia i samokształcenia uczniów i nauczycieli oraz przygotuje ich do udziału w procesie uczenia się przez całe życie.
KODEKS TIK
Szkoła Podstawowa nr1 im. F. Nowowiejskiego
TIK wykorzystujemy na lekcjach, zajęciach pozalekcyjnych oraz w domu. Z zasobów TIK korzystamy bezpiecznie i rozsądnie.
- Zabronione jest obrażanie uczuć innych użytkowników przez wysyłanie niegrzecznych listów, wiadomości oraz zdjęć oraz publikowanie w Internecie rzeczy, którymi możemy wyrządzić komuś krzywdę.
- Nie umawiamy się z nieznajomymi (na „czatach”) nie podajemy swoich danych. W miarę możliwości nie korzystamy z „czatów”.
- W komputerach nie przechowujemy plików o treści sprzecznej z ogólnie przyjętymi normami moralnymi.
- Nie instalujemy w szkolnych komputerach oprogramowania przyniesionego z zewnątrz.
- Nie posługujemy się tekstami z Internetu, korzystając z polecenia „kopiuj-wklej”. Zawsze zaznaczamy, skąd pochodzi materiał i kto jest jego autorem.
- Nie fotografujemy i nie nagrywamy osób, które nie wyraziły na to zgody.
- Uczniowie mogą komunikować się z nauczycielami za pomocą Internetu.
- Pamiętajmy, że w sieci nie jesteśmy bezkarni i anonimowi.
- Nie wchodzimy na strony związane z pornografią, hazardem lub na strony nieznanych i dziwnych stowarzyszeń i organizacji.
- Nie ściągamy z sieci plików niewiadomego pochodzenia i nie otwieramy plików przesłanych prze nieznane nam osoby.
- Dbamy o bezpieczeństwo i stan techniczny sprzętu komputerowego w szkole.
- Nauczyciele i uczniowie wymieniają się adresami stron przy pomocy których można wspomóc sposób uczenia się.
- Korzystamy ze stron zaaprobowanych przez osoby dorosłe – rodziców, opiekunów, nauczycieli.
- Jeśli ktoś nas dręczy sms-ami lub grozi na czacie, nie bójmy się poinformować osobę dorosła, zaufaną.